Ana Sayfa Haber Karsu Dönmez YTB personeliyle bir araya geldi

Karsu Dönmez YTB personeliyle bir araya geldi

Hollanda’ya göç eden bir ailenin çocuğu olarak Hollanda’da doğup büyüyen ve genç yaşına rağmen yaptığı özgün müzikle uluslararası üne kavuşan Piyanist ve Besteci Karsu Dönmez, Başkanlığımız personeliyle bir araya geldi. Personelimizle söyleşi gerçekleştiren Dönmez, programın ardından kısa bir piyano dinletisi icra etti.

Yurt dışında doğup büyüyen piyanist müzisyen Karsu Dönmez, Ankara’daki konseri öncesinde Başkanlığımızda söyleşi gerçekleştirdi ve kısa bir piyano dinletisi sundu. Programa katılan

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Başkanı Abdullah Eren, yaptığı konuşmada, YTB’nin iş gücü kapsamında Avrupa’ya giden vatandaşların çocukları ve torunlarının görev aldıkları sektörlerde toplumun kanaat önderleri olmaları için ciddi çalışma yürüttüklerini dile getirdi. Yurt dışındaki Türk diasporasının, hem bulunduğu ülkeye uyum sağlama hem de kendi kültürünü ve benliğini koruma noktasında önemli bir imtihan verdiğini söyleyen Eren, Avrupa’da 60 yıldan bu yana var olan Türk toplumu içerisinde hiçbir aşırılığın görülmediğini ifade etti.

AVRUPA’DAKİ TÜRK VARLIĞININ ÇOK BÜYÜK BİR ZENGİNLİK OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM

YTB Başkanı Eren, yurt dışındaki Türk soydaşlar arasında çok iyi örneklerin bulunduğu ve Karsu Dönmez gibi başarılı isimleri daima desteklemeye devam edeceklerini söyledi. Eren, „Avrupa’daki Türk varlığı, Avrupa’daki kimlik krizi sorununa deva olabilecek yegane topluluk fakat Avrupa bunu henüz fark edebilmiş değil. Oradaki Türk varlığının Avrupa için çok büyük bir zenginlik olduğunu düşünüyorum.“ değerlendirmesinde bulundu.

TÜRK MÜZİĞİNİ, AİLEMİ, KÖYÜMÜ VE KÜLTÜRÜMÜZÜ ANLATIYORUM

Piyano dinletisi öncesi hayat hikayesini anlatan Karsu Dönmez, müzikle 7 yaşında ailesinin aldığı piyano sayesinde tanıştığını söyledi. Ailesinin araba almak için biriktirdiği parayla kendisine piyano satın aldığını anlatan Dönmez, 15 yaşında babasının Hollanda’da sahibi olduğu restoranda küçük programlar yaparak piyano çaldığını ve şarkı söylediğini ifade etti. Yurt dışında doğması sebebiyle iki kültürle bir arada büyüdüğünü söyleyen Dönmez, ailesinin, benliğini unutmaması için Hatay’daki köylerinin ismini kendisine verdiğini belirtti. Dönmez, „Bütün dünyaya Türk müziğini, ailemi, köyümü ve kültürümüzü anlatıyorum.“ dedi.