Ana Sayfa Haber 29 Ocak Milli Direniş Günü Münih’te anıldı

29 Ocak Milli Direniş Günü Münih’te anıldı

Münih Batı Trakya Türkleri Aile Derneği (MBTTAD), her yıl Türk kimliğine dönük saldırılara karşı direnişe geçtikleri günü “29 Ocak Milli Direniş Günü” Münih’te düzenlenen etkinlikle anıldı.

32. yıldönümünün andığı “29 Ocak Milli Direniş Günü” etkinliği Özlem Kâzimoğlu ve İrem Hancı Ali’nin sunumu ile gerçekleşti.

Etkinlik, Batı Trakya davasına emekleri geçmiş ve bu uğurda ebediyete uğurlanan şehitlere ithafen Ahmet Müftü’nün Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Selamlama ve saygı duruşunun ardından günün anlam ve önemine dair MBTTAD Başkanı Barış Osman bir konuşma yaptı. Osman konuşmasında özellikle 29 Ocak Milli Direnişi’ni meydana getiren sebepler ve sonuçlar üzerinde durdu. Diasporada yaşayan özellikle genç nesillerin asimile olmamaları için başta derneklerin ve camilerin önemine değinen Osman, birlik ve beraberlik içinde 29 Ocak ruhunu hep canlı tutulması gerektiğini vurguladı. Osman sözlerine unutulmaz lider Dr.Sadık Ahmet’in sözleriyle tamamladı.

MBTTAD Sekreteri Zeki Ahmet ise, bu anlamlı günü unutmamak ve unutturmamak için hazırladığı sinevizyon gösterisi, katılımcılara duygulu anlar yaşattı.

MBTTAD Eğitim ve Kültür Kolu Sorumlusu Mustafa Molla Mustafa’nın çocuklarımızla birlikte sunduğu güzel Batı Trakya, Milli Direniş ve Dr. Sadık Ahmet’i anlatan oratoryoyu katılımcılardan büyük beğeni topladı. Özellikle oratoryoda resimleri taşıyan çocukların heyecanları ve mutlulukları gözlerinden ukunuyordu.

Daha sonra başta Batı Trakya ve lider Dr. Sadık Ahmet’i anlatan şiirlerini okumak için çocuklar sahneye davet edildi. Güzel şiirlerle etkinliğe renk katan çocuklar izleyenlerden uzun süre alkış aldı.

Etkinliğin son bölümünde efeler halk oyun ekibi sahne aldı. Duygunun, hüznün, mutluluğun ve çoşkunun aynı anda yaşandığı anma töreninde, etkinliğe katılan ve görev alan tüm çocuklara hediyeler verildi.

Etkinlik Münih Batı Trakya Türkleri Aile Derneği Kadın Kolları tarafından verilen ikramla sona erdi.