Ana Sayfa Haber YTB Başkanı Eren Ensar Buluşmaları’na katıldı

YTB Başkanı Eren Ensar Buluşmaları’na katıldı

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren, Ensar Vakfı Ankara Şubesi tarafından düzenlenen Ensar Buluşmaları çerçevesinde ‘Gönül Coğrafyamızda YTB’ konulu konferansta konuştu.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın (YTB) 6 Nisan 2010 tarihinde kurulduğunu belirten Eren, YTB’nin üç ana faaliyet alanı olduğunu söyleyerek; ‘‘Faaliyet alanlarımızdan ilki dünyanın dört bir yanına yerleşmiş olan yurtdışındaki vatandaşlarımız. Biz de yurt dışındaki vatandaşlarımızın kimliklerini ve dillerini korumaları, ana vatanlarıyla bağlarını tazelemeleri ve bulundukları topluma aktif katkı sunmaları için çalışmalar yürütüyoruz. Buna vatandaşlık bağı diyoruz. İkinci faaliyet alanımız soydaş/akraba topluluklar. Bu kapsamda gönül coğrafyamız dediğimiz Balkanlardan Kafkasya’ya, Ortadoğu’dan Afrika’ya çok geniş bir sahada aramızda kadim ortaklıklar ve bağlar bulunan kardeşlerimize yönelik sosyo-kültürel çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Buna da kültürel bağ diyoruz. Üçüncü faaliyet alanımızı ise uluslararası öğrenciler oluşturuyor. Kurumumuz bugün Türkiye Bursları adlı programıyla dünyanın 167 ülkesinden 17 bin 500 uluslararası öğrenciye burs veriyor. Buna da sempatik bağ diyoruz.’’ ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz günlerde başvuru süresi dolan ve dünyanın 167 ülkesinden 145 bin 700 başvuru ile rekor başvuru alan Türkiye Bursları’nın içeriğine dair de dinleyicilere bilgiler veren Eren, ‘‘Dünyanın dört bir tarafından burs başvurusu kabul edilen öğrenciler üniversiteye yerleştiriliyor, uçak biletlerinden kalacakları yere kadar tüm ihtiyaçları karşılanıyor. Mezun olduktan sonra da ülkelerinde siyasetten bürokrasiye, eğitimden kültüre birçok alanda önemli görevler üstleniyorlar. Bugün Türkiye Mezunları arasında ülkesinde bakan, rektör, akademisyen ve diğer önemli görevlerde olan birçok isim var. Dolayısıyla öğrencilerimiz hem kendi ülkelerine katkı sunuyor hem de Türkiye’nin gönüllü birer elçisi oluyor. Türkiye Burslusu öğrencilerimiz mezun olduktan sonra ayrıca bugün dünyanın birçok ülkesine yayılmış olan mezun derneklerimiz aracılığıyla sayısı yüzbinleri bulan Türkiye Mezunları ailesine katılıp, önemli bir iletişim ağı da edinme şansı yakalıyor.’’ dedi.

Programın devamında ise YTB Başkanı Abdullah Eren, yurtdışındaki vatandaşlarımız ile soydaş ve akraba topluluklara yönelik gerçekleştirilen proje ve çalışmalara değindi. Çok sayıda dinleyicinin ilgiyle takip ettiği program, Ensar Vakfı tarafından YTB Başkanı Eren’in adına dikilen fidanın sertifika takdimiyle sona erdi.