Ana Sayfa Haber Yemen’de 8,6 milyon çocuk sudan da mahrum

Yemen’de 8,6 milyon çocuk sudan da mahrum

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), savaş nedeniyle 8,6 milyon çocuğun suya erişim imkanı olmadığını açıkladı.

UNICEF Yemen ofisinin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, Yemenli 8 milyondan fazla çocuğun temiz su ve temel hijyen hizmetlerinden mahrum olduğu belirtildi.

Yemen’de 3 yılda yaklaşık 85 bin çocuk yetersiz beslemeden dolayı can verdi

Açıklamada, her çocuğun suya ulaşım hakkı olduğu vurgulanarak, Yemenli çocukların yetersiz hijyen ve su eksikliği dolayısıyla kolera hastalığına yakalanmaktan korunması gerektiği kaydedildi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 20 Kasım Salı günü savaş nedeniyle Yemen’deki çocukların yüzde 80’inin insani yardıma muhtaç olduğunu duyurmuştu. UNICEF daha önce, Yemen’de korunulması mümkün hastalıklar nedeniyle her 10 dakikada 1 çocuğun hayatını kaybettiğini bildirmişti.

İnsani kriz korkunç boyutlara ulaştı

Dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Yemen’de, iç savaş nedeniyle büyüyen insani kriz de korkunç boyutlara ulaşmış durumda.

Ülke açlık, kolera, çatışmalar ve hava saldırıları sonucunda bedelini sivillerin ödediği büyük bir insanlık dramına sahne oluyor.

Yemen’de 3 yılı aşkın süredir yaşanan çatışmalarda binlerce kişi yaşamını yitirdi.

Kaynak: Reuters, AA