Ana Sayfa Haber TBMM’den yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlara müjdeli haber

TBMM’den yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlara müjdeli haber

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarını ilgilendiren iki müjdeli haber Türkiye Büyük Millet Meclisi‘de (TBMM) Yeni Kanun Teklifi ile kabul edildi.

AK Parti İstanbul Milletvekili, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Alt Komisyonu Başkanı Zafer Sırakaya ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren, TBMM’den yurt dışındaki vatandaşlarımızı ilgilendiren iki önemli duyuruyu sosyal medya hesaplarından paylaştı.

Yurt dışında yaşayan çocuklarımızın vatandaşlık hakları korunuyor!

TBMM’de Kabul Edilen Yeni Kanun Teklifi ile; Artık yurt dışındaki gençlerimizle vatandaşlık bağımız daha güçlü hale gelecek!
5901 sayılı Türk Vatandaşlık Kanunu’nda yer alan ve ‚Anne-babası birlikte vatandaşlıktan çıkan çoçuklar Türk vatandaşlığını re ’sen kaybeder hükmü, artık tarihe karışıyor.

Yurt dışındaki pasaport işlemlerini kolaylaştıran önemli yasal değişiklik!

TBMM’de Kabul Edilen Yeni Kanun ile; Yurt dışında huzurevi, bakımevi, hastane ve hapishanelerde bulunan vatandaşlarımızın pasaport işlemlerinde büyük kolaylık sağlanıyor.
Mecliste yapılan yasal düzenleme ile yurt dışında yaşlılık, hastalık ya da mahkumiyet gibi sebeplerle hakkında vesayet kararı verilen kişiler bu karar için Türkiye’de tanıma ve tenfiz davası açmaya gerek kalmadan vasileri ya da velileri aracılığıyla pasaport işlemlerini yapabilecekler.
Böylece prosedürlere takılmaktan kurtulacak olan vatandaşlarımız, yaşadıkları ülkedeki sosyal güvenlik, sosyal yardım ve ikamet hakkı gibi en temel haklarını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalmayacaklar.

YTB Başkanı Eren ayrıca yine Twitter hesabı üzerinden, “İnşallah önümüzdeki yıl emeklilerin yarı zamanlı çalışması ve boşanma kararlarının tanınması prosedürlerinin kolaylaştırılması gibi düzenlemeler için de çalışmalara katkı vereceğiz.” paylaşımında da bulundu.