Ana Sayfa Haber Köln’ün Yusuf amcası ebediyete uğurlandı

Köln’ün Yusuf amcası ebediyete uğurlandı

Almanya’ya ilk gelen Türklerden olan ve 3 Şubat 1965 yılında Köln Dom Katedrali’nde ilk bayram namazının kılınmasına öncülük yapan Yusuf Topçu, 83 yaşında hayatını kaybetti.

Tedavi gördüğü Köln Üniversitesi’nde hayata gözlerini yuman Köln şehrinin çınarı Yusuf Topçu, Köln DİTİB Merkez Camii’nde yoğun bir katılımla düzenlenen cenaze merasimi sonrası ebediyete uğurlandı.

Cenaze merasimine Türkiye’nin Köln Başkonsolosu Barış Ceyhun Erciyes, DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, merhumun ailesi ve yakınları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen yaptığı konuşmasında, Merhum Yusuf Topçu’nun Köln Dom Katedrali’nde ilk bayram namazını organize edip, bu milletin bugün geldiği noktaya büyük emeğinin olduğunu söyledi. Türkmen, “Örnek ve önder isim olarak hep hatıralarımızda kalacaktır.

Üzüntülerimi ifade ederken Allah’tan rahmet diliyorum. Ailesine, dostlarına sabırlar diliyorum” dedi.

1937 yılında Kırklareli’nde doğan ve doğum günü 5 Ekim’de hayata gözlerini yuman Topçu, heimlerde, kiliselerde, fabrika köşelerinde bayram namazları ile başlayan serüven daha sonraki yıllarda kubbeli ve minareli camilerde ibadet etmenin mutluluğunu dile getiriyordu.

DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen tarafından kıldırılan cenaze namazının ardından vasiyeti üzerine Kırklareli’nin Pınarhisar’a bağlı Ataköy’de aile kabristanlığına defnedilmek üzere son yolculuğuna uğurlandı.