Ana Sayfa Gündem İspanya karşıtı gösteriler Barselona’da hayatı felce uğrattı

İspanya karşıtı gösteriler Barselona’da hayatı felce uğrattı

İspanya’da merkezi hükümetin Bakanlar Kurulu toplantısını Barselona’da yapmasını protesto eden Katalonya’daki bağımsızlık yanlısı örgütler kentte hayatı felce uğrattı.

Katalonya’da son dönemlerde şiddet içerikli eylemleriyle öne çıkan „Cumhuriyeti Savunma Komitesi“ (CDR) adlı sivil toplum örgütünün çağrılarıyla sokaklara çıkan ve çoğunluğu 18-25 yaş grubunda olan göstericiler, kimliklerini gizlemek için yüzlerini örttü.

Yerel saat ile 05.00’de başlayan eylemler kapsamında göstericiler Barselona’nın ana yollarını trafiğe kapattı. Göstericiler, otoyollarda, yol kenarlarındaki güvenlik korkuluklarını söküp lastik yaktı.

Şehir içi yollarda da çöp bidonlarını deviren ve trafik lambalarını söken göstericiler, güvenlik için konulan demir parmaklıkları yıkıp, polise taşla saldırdı.

Ayrıca Genel İş Konfederasyonu (CGT) adlı sendikanın grevi kapsamında, Barselona ile bağlantılı bin kadar tren seferinin iptal edildiği açıklandı.

Eylemler, El Prat havaalanından gün içerisinde uçuşu olan yolcuları da olumsuz etkiledi.

Çok sayıda kişi yolculuğunu riske atmamak için uçuşundan 12-15 saat erken havalanına geldi. Havaalanı içinde yerlerde uyuyan insanların görüntüleri dikkati çekti.

İspanyol medyası, trafiğin büyük oranda durduğu Barselona kenti için „hayalet şehir“ yakıştırması yaparken, yurt dışına çok kötü bir imaj verildiği vurgulandı.

Barselona’da güvenlik ve kamu düzeni için 9 bin kadar İspanya ulusal polisi, jandarma ve Katalonya yerel polisi görev yapıyor.

Eylemcilere müdahale etmekte çok temkinli davrandığı gözlenen polisin şu ana kadar 7 göstericiyi gözaltına aldığı bildirildi.

Barselona sokaklarında bir tarafta barışçıl gösteriler yapılırken, diğer yanda polis ile göstericiler arasında arbede devam ediyor.

Arbedelerde göstericilerin bazı gazetecilere saldırdığı görüldü.

Bakanlar Kurulu toplantısı da sokaklardaki „bağımsızlık“ sloganlarının altında yapılıyor.

İspanya ile Katalonya arasında „yapıcı diyalog başlatma“ kararı

Öte yandan Barselona’ya dün akşam gelen İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Katalonya özerk yönetim hükümeti başkanı Quim Torra ile bir toplantı yaptı.

Sanchez ve Torra’nın toplantısına merkezi hükümetten ve Katalonya özerk yönetim hükümetinden ikişer bakan da eşlik etti. Toplantıda „Katalonya sorununa demokratik bir çözüm bulmak için yapıcı diyalog başlatma“ kararının alındığı açıklandı. Torra ve Sanchez’in ocak ayında bir kez daha görüşecekleri belirtildi.

İspanya’da ana muhalefetteki sağ görüşlü Halk Partisi’nin (PP) lideri Pablo Casado ise basına yaptığı açıklamada, Sanchez’in Torra ile „sanki bir başka devletin başkanıymış gibi“ görüştüğünü savunarak, toplantıyı İspanya için „utanç verici ve küçük düşürücü“ olarak nitelendirdi.

Kaynak: AA, Reuters, AP