Ana Sayfa Haber ABD askerleri Suriye’den çekilmeye başladı

ABD askerleri Suriye’den çekilmeye başladı

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Sarah Sanders, „DEAŞ’la mücadelenin yeni evresine girmekle beraber, ABD askerlerini ülkeye geri çekmeye başladık.“ dedi.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme sinyali vermesinin ardından, Beyaz Saray’dan açıklama geldi.

ABD Suriye kararı öncesi İsrail’i bilgilendirdi
Rusya ABD’nin Suriye’den çekileceğinden ‚şüpheli‘
ABD’nin Suriye kararında Erdoğan-Trump görüşmesi detayı

Beyaz Saray sözcüsü Sarah Sanders, Suriye’den Amerikan askerlerinin çekilmeye başladığını duyurdu.

Sarah Sanders, yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, DEAŞ’ın yenilgiye uğratıldığını; bu zaferlerin küresel koalisyonun sonu anlamına gelmediği ifade edildi.

Yeni bir safhaya geçilirken, Amerikan askerlerinin eve dönmeye başladığı kaydedildi.

ABD’li yetkililere göre, çekilme işlemi 60 ila 100 gün sürecek.

Reuters’a göre, Suriye’de bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı personeli de 24 saat içinde tahliye edilecek.

Trump: Suriye’de bulunmamızın tek nedeni olan DEAŞ’ı yendik

ABD Başkanı Donald Trump sosyal medya hesabı Twitter’dan paylaştığı mesajında, „Suriye’de DEAŞ’ı yendik. Suriye’de bulunmamızın tek amacı buydu.“ ifadelerini kullanmıştı.

Pentagon’dan Suriye açıklaması

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), ABD birliklerinin Suriye’den dönüşünün başladığını ancak „yerel ortaklarla“ çalışmaya devam edeceklerini açıkladı.

Pentagon Sözcüsü Dana White, ABD’nin Suriye’den çekilmesi konusuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

White, açıklamasında, „Koalisyon DEAŞ’ın elindeki toprakları özgürleştirdi ancak DEAŞ’e karşı kampanya bitmedi. DEAŞ karşıtı kampanyanın yeni aşamasına geçerken Suriye’den askerlerimizin eve dönüş sürecini başlattık.“ ifadesini kullandı.

Kuvvet koruma ve operasyonların güvenliği için daha fazla detay vermeyeceğini belirten White „DEAŞ’ı her nerede faaliyet gösterirse göstersin DEAŞ’ı yenmek üzere ortak ve müttefiklerimizle çalışmaya devam edeceğiz.“ ifadelerine yer verdi.

„Bölgede ortaklarımızla çalışmaya devam ediyoruz“

Daha önce Pentagon Sözcüsü Rob Manning, „Şu aşamada bölgede ortaklarımızla çalışmaya devam ediyoruz.“ ifadesini kullanırken, ABD Savunma Bakanlığı Müsteşarı Patrick Shahan, bu konudaki sorulara „Bir yorumda bulunamayacağım.“ yanıtını vermişti.

Kaynak: TRT Haber, AA