Ana Sayfa Gündem 460 Türk aile koruyucu aile oldu

460 Türk aile koruyucu aile oldu

Düsseldorf Başkonsolosluğu Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği’nin ‘26.‘cı Koruyucu Aile‘ toplantısı Essen Başkonsolosluğu’nda yapıldı. Toplantıda konuşan  Aile ve Sosyal Politikalar Ataşesi Raci Mazı, ‘‘Almanya’da aile dramı yaşanıyor. Her yıl 130 civarında çocuk cinayete kurban gidiyor. Evsiz insanların sayısı bir milyonu aşmış durumda. Alkollü annelerden doğan çocuk sayısı 12 binin üzerinde. Bakıma muhtaç 3 milyon yaşlının yarısı profesyonel bakıma terkedilmiş‘‘dedi.

KORUYUCU AİLE SAYISI ARTMALI

Tüm bu olmusuzlara bakıldığında Türk aile yapısının güçlü yanları olduğunu vurgulayan Raci Mazı,‘‘Bu açıdan koruyucu aile müessesesi de bizim çok iyi başarabileceğimiz konuların başında gelmektedir. Ancak Türkiye kökenli koruyucu aile sayısı halen düşüktür. Bu nedenle koruma altına alınan Türk çocuklarına sahip çıkabilmemiz için bu sayının artırılması için çalışmalar ihtiyaç tamamen karşılanana kadar devam etmek zorundadır. Aile Ataşeliği olarak açılışından bu yana ağırlık verdiğimiz faaliyetlerden birisi olan koruyucu aile toplantılarıyla şimdiye kadar 460 aileyi koruyucu aile adayı olarak kazandık‘‘diye konuştu.

Essen Başkonsolosu Şener Cebeci ise velayeti alınan Türk çocuklarının sorunlarının devletimizin önemli bir konusu olduğunu dile getirdi. Cebeci,  Aile Ataşeliklerinin açılmasının devletimizin bu konuya verdiği önemi gösterdiği, az olan Türk koruyucu aile sayımızı artırarak Alman makamlarıyla işbirliği içinde çözüm odaklı çalışmamız gerektiğinin altını çizdi.

Cengiz PARLAYAN / ESSEN