Ana Sayfa Genel Prof. Dr. Büyükaslan: İçinde Bulunduğunuz Toplun Kültüründen Haberdar Olun

Prof. Dr. Büyükaslan: İçinde Bulunduğunuz Toplun Kültüründen Haberdar Olun

FRANSA / STRASBOURG

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından Fransa’nın Strasbourg kentinde düzenlenen ‘Medya Çalıştayı’nın ikinci gününe konuşmacı olarak katılan TRT Belçika Temsilcisi Döndü Sarıışık, gazeteciler açısından çağın artık sosyal medya çağı ile yarışmak olduğunu ifade ederek, “Gazeteci sosyal medyada bazen hızla yayılan fake ve yalan habere kendini kaptırma yerine haberinin kaynağını araştırıp doğru haber yapmaya devam ederse o zaman toplumun güvenini de kazanmaya devam eder” dedi.

DİTİB Diyanet Akademisi’nde gerçekleşen “YTB 2019 İletişim Akademisi’ başlıklı çalıştaya, Almanya’da görev yapan bazı gazeteciler ve YTB Kurumsal İlişkiler ve İletişim Daire Başkanı Yakup Halit Bulut, Anadolu Ajansı Yayın Yönetmeni Hasan Öymez, İstanbul Üniversitesi görevlisi Prof. Dr. Yusuf Adıgüzel, Medipol Üniversitesi görevlisi Prof. Dr. Ali Büyükaslan, TRT Belçika Temsilcisi Döndü Sarıışık, SETA Berlin Koordinatörü Tarek Bae, YTB uzmanı Ömer Faruk Altıntaş ile diğer uzmanlar katıldı.

TRT Belçika Temsilcisi Döndü Sarıışık: Gazeteci Sosyal Medyaya Ayak Uydurmalı

Haber Toplama-Yazma, Editörlük ve Muhabirlik hakkında bilgiler verip kendi deneyimlerinden örnekler sunan TRT Belçika Temsilcisi Döndü Sarıışık, çok hassas olan Medya Okur-Yazarlığı konusunada değinerek, gazetecinin sosyal medya hızına ayak uydurmak için kendini geliştirmek zorunda olduğunu bildirdi.

Sosyal medyayı iyi takip edip burada paylaşılan haber niteliği taşıyabilecek paylaşımları kaynağından araştıran gazetecinin doğru haberinden dolayı halkın güvenini kazanmaya devam edeceğini söyleyen Sarıışık, yerel medyayı takip eden ve haberlerinde yerel politikaya da yer veren gazetecinin yörede itibar kazanmaya devam edeceğini bildirdi.

Prof. Dr. Ali Büyükaslan: Kültürler Arası İletişim Önemli

Okumak, bilmek, tanımak, anlamak, öteki, yabancı, benim gibi olmayanı bilme, farklı kültürlerle ortak yaşama kavramları içeren Kültürlerarası İletişim ve İletişim Sosyolojisi üzerine bazı önerilerde bulunan Medipol Üniversitesi görevlisi Prof. Dr. Ali Büyükaslan‘da kültürel tanım, boyutlar, ilişkisel eylem ve enformasyon sistemleri hakkında ayrıntılı bilgiler sundu.

Prof. Dr. Büyükaslan katılımcılardan ayrıca birlikte yaşamakta oldukları toplumlar arasındaki kültür farklılıklarından haberdar olmaları çağrısında bulundu. Çalıştay, sonuç değerlendirmesi ve yemek ikramı ile son buldu.